Roman Halkımız İster, Büyükşehir Yapmaz

Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda Atatürk Heykeli’nin önünde toplandılar Ilıcabaşı Mahallesi sakinleri, ‘Kentsel Dönüşümü Roman Halkımız İster, Büyükşehir Yapar’ yazılı bir pankart açtılar   Roman vatandaşların eylemine, Aydın Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdül Aydeniz ile Ilıcabaşı Mahalle Muhtarı Alim Tarım da katıldı Buraya kadar herşey çok güzel  Ilıcabaşı Mahallesi’nde yaşayan Roman vatandaşlar, mahallede uygulanacak kentsel dönüşüm projesini protesto ettiler ettiler de ne oldu dikkat emi alındılar Ilıcabaşı’lılar, yaşam kültürlerine ve mesleklerine uygun müstakil evleri istediklerini dile getirdiler, Roman vatandaşların istekleri neden gözar dı ediliyor bu insanlar 11 katlı binada nasıl oturacak oturabilirler mi hiç düşündünüz mü.?

 Roman vatandaşların istekleri neden gözar dı ediliyor

Bu insanlar sepetçilik, hurdacılık, çiçekçilik, el sanatları ve müzisyenlik meslekleriyle geçinen insanlar. Çok katlı yüksek binalarda bu mesleklerini nasıl yapacaklar. Bu tarz binalar roman vatandaşlarımızın yaşam standartlarına uygun mu düşündünüz mü ? Burada  çocukların hiçbirinin işi yok. Belediye ve sosyal yardımlaşmadan aldıkları paralarlarla geçimlerini sağlıyorlar.Kentsel dönüşüme de karşı olmadıklarını açıken beyan ettiler, yaşam kültürlerine ve mesleklerine  uygun şartları taşıyan müstakil evler istiyorlar. Başkan Çerçioğlu’nun da ‘Halk ister, Büyükşehir yapar’ sloganı burada yalan oldu gibi geliyor bana çünki burada halk istiyor Büyükşehir Belediye Başkanı bu vatandaşlara 68 metrekare daireler ve 11 katlı binalarda yaşamayı dikte ediyor ‘Halk ister, Büyükşehir yapar’ sloganı bana göre ılcabaşı mahallesinde yaşayan vatandaşlarımız için geçerli deyil anlaşılan ..!

Kentsel Dönüşüm Yerine Rantsal Dönüşüm Olmasın

İnsanları sınıflandırmayın derim bu vatandaşları yaşayamayacakları ortamlarda ömür boyu bir yaşamı dikte etmeyin,bırakın herkes herkesim kendi kültürünü yaşayabilecekleri ortamlarda yaşasınlar,insanın aklına ister istemez  başka düşünceler de gelmiyor deyil hani..! Yoksaaa..! Kentsel Dönüşüm Yerine Rantsal Dönüşüm Olmasın haaa..?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here