İncirliova Belediyesi ve İncirliova Yörük Türkmen Efeler derneği   tarafından ilki düzenlenen 1. İncirliova Yörük Şenliği ne ilgi oldukça yoğundu.

Yörük kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak adına çalışmalar gerçekleştiren İncirliova Belediyesi, İncirliova Yörük Türkmen Efeler derneği   Yörük Şenliği düzenledi. İncirliova Yörük Türkmen Efeler  Derneğiyle birlikte ilk kez düzenlenen etkinlikte gün boyu yörük kültürünün en güzel örnekleri sunuldu.

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale İncirliova Gönüllüleri Yörük, Türkmen ve Efeler Derneği şenliğine katıldı. Yörük Ateşini Aydın Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Levent İlter, İncirliova Milliyetçi Hareket Partisi ilçe Başkanı Hüseyin Sağlam ve İncirliova Gönüllüleri Yörük, Türkmen ve Efeler Derneği Başkanı Hulusi Genişoğlu ile birlikte yakan  Başkan Kale, komşu il ve ilçelerden gelen Yörük Derneklerine çeşitli hediyeler taktim etti.  Başkan Gürşat Kale Yörük kültürünün birleştirici, özelliğine değinerek, İncirliova Belediyesi olarak kültürel değerlerimize her türlü desteği verdiklerini, desteklerini bundan sonrada artarak devam ettireceklerini dile getirdi

Tam gün etkinlik Yapıldı

Kortej yürüyüşüyle başlayan İncirliova 1. Yörük Şenliği’nde, saz ekibi ve zeybek oyunlarının yanı sıra . İncirliova Yörük Türkmen Efeler derneği   tarafından geleneksel gelin alma gerçekleştirildi. Şenlikte halk müziği coşkusu da yaşandı. Türk halk müziğinin önemli isimleri Mustafa Ali Şahin ve  Eşref Gülpınar söyledikleri  türkülerle izleyicilere  unutulmayacak bir gün yaşattılar.

“Kültürümüzü yaşatıyoruz”

Yörük kültürünün bir milletin temeli, Türk’ün yaşam biçimi olduğunu kaydeden, İncirliova Yörük Türkmen Efeler derneği Başkanı Hulisi Genişoğlu “Yörük diyarı İncirlovada , kültürün yaşatılması adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalar kapsamında İncirlova İlçemiz’de yörük şenliğimizin ilkini düzenliyoruz. Bu etkinliklerle amacımız gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here