Germencik’in Hıdırbeyli Mahallesi’nde  Olea Zeytinyağı Sıkım Tesisleri’nde Zeytin Hasatı  sezonu törenle açıldı.

Germencik’in Hıdırbeyli Mahallesi’nde  Olea Zeytinyağı Sıkım Tesisleri’nde Zetin Hasatı  için yapılan törene Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkanı Ümet Akın, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Ziraat Odaları başkanları, TMC Grup Genel Müdürü Metin Ural, Firma sahibi Tuncel Akyel ve çok sayıda vatandaşlarda katıldı.

 

Törende ilk açılış  konuşmasını  Firma sahibi Tuncel Akyel,yaptı.Akyel” desteklerinden dolayı Germencik Belediye Başkanı Ümet Akın’a teşekkür ederken. Akyel, Aydın da  özellikle zeytin ve zeytinyağı konusunda etkinliklerin yapılması gerektiğini  bu etkinliklerin Germencik zeytin ve Zeytinyağının dünya markası olması konusunda büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur  Aydın’ın Türkiye’de yağlık zeytin ve zeytin yağı üretiminde ilk sıra olduğunu söyleyen  Çondur, “Bu başarımızın arkasında böyle tesislerimiz yer almakta. Modern tesislerimizin gelişmesi ve zeytinyağındaki markalaşması sayesinde Aydın zeytinyağının beklenen yere gelmesini temenni ediyoruz. Yeni üretim sezonunda üreticilerimize, tüccarlarımıza ve sanayicilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Germencik Belediye ve Gemencik  Ziraat Odası Başkanı Ümmet Akın yaptığı açıklamada, “Zeytin ve Zeytinyağı sezonunu başlatıyoruz. Germencik’te 18 bin ton zeytinyağını işleyen markalaşan bir tesisi kurmayı düşünüyoruz. Üretici ve zeytinyağı sıkım  ve dolum tesislerinin yanı sıra bir de kendi ürünümüzü pazarlama imkanı bulacağız , Aydın’da araştırmalara baktığımızda en büyük sorun bütün ürünlerimizin ham olarak çıktığını tespit ettik. İşlenmeden yakın ve uzak illere satıldığını gördük. İncirde, zeytinyağında, kestanede, sütte ve hayvan kesiminde dahil olmak üzere hem Germencik hem de Aydın geneli ile ilgili tesisler yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da inşallah buradan Hıdırbeyli Mahallesi’nden yeni bir tesisle başlatıyoruz. Tabi ki böyle güzel bir tesisinde açılışını yapmak bizi onurlandırdı. Bu durumun üreticiyi heyecanlandırdığını görüyoruz. Amacımız zeytinyağını tesisleştirmek, şişelemek ve paketleyerek satmaktır. Bununla birlikte hijyen ve kalitesini yükselteceğimizi düşünüyoruz. Herkese bereketli ve bol kazançlı bir sezon diliyorum” dedi..

zeytin ve zeytinyağı hasat sezonu, Germencik’te dualarla başladı

Konuşmaların ardından Germencik Müftüsü Recep Çalışkan, sezonun bereketli, hatasız ve kazasız geçmesi için dua okudu. Daha sonra Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın ve beraberindekiler zeytin ağacından zeytin çırpma makinesi ile zeytin çırptı. Protokol üyeleri  zeytinlerin işletmesini de gezerek inceledi. Fabrika sahipleri tarafından katılımcılara yemek ikramında bulunuldu. Aydın’ın ilimizin geçim kaynakları arasında büyük paya sahip olan zeytin ve zeytinyağı hasat sezonu, Germencik’te dualarla başladı. Sezon açılış törenine katılan kaymakam ve protokol üyeleri zeytin çırptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here